Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Ako prežiť rodičovstvo

RNDr. Martina Vagačová

Na sklade > 5 kusov

Kniha slovenskej autorky Martiny Vagačovej ponúka odlišný prístup k dieťaťu, než väčšina z nás zažila v detstve. Dieťa vníma ako rovnocenného partnera vo výchove. Vo vzťahu zdôrazňuje rešpektujúce a dôstojné zaobchádzanie. Vysvetľuje, ako nadviazať vzájomné spojenie a pomocou spolupráce zvládnuť aj náročné situácie. Povzbudzuje rodičov, aby sa nebáli byť sami sebou, mali sa radi aj s chybami a nezabúdali na každodenné radosti. Kniha ponúka množstvo príkladov dobrej praxe, praktických tipov a upozornení, na čo si dať pozor pri riešení každodenných rodičovských výziev. Dôležitou súčasťou sú aj originálne a na mieru šité ilustrácie Helgy Pavelkovej, ktoré obohacujú a dotvárajú obsah knihy.

Zľava 1014,9013,41
Kúpiť

O knihe

Kniha Ako prežiť rodičovstvo je pozvánkou do imaginárneho príbytku, kde každú z izieb predstavuje jedna kapitola. V nich rodina rieši každodenné výzvy, zažíva radosť, oddychuje. Spoločne vytvára pocit domova. Slovo SPOLU v názve jednotlivých kapitol premosťuje a spája. Vystihuje atmosféru, v ktorej sa každý cíti rešpektovaný a prijatý. Jednoducho ako doma.
V každej z nich vás čaká iná téma – SPOLUpatričnosť, SPOLUprepojenie, SPOLUpráca či SPOLUžitie. Tieto štyri aspekty sú základom akéhokoľvek vzťahu, či už rodičovského alebo partnerského.

Úryvok z knihy

Aby sme dokázali pracovať s detskými emóciami, mali by sme sa naučiť priebežne vnímať vlastné emócie. Môžeme sa sami seba pýtať: „Ako sa práve teraz cítim?“
Emóciu si treba pomenovať a pomocou nej identifikovať svoju aktuálnu potrebu. Naplniť ju môžeme napríklad tým, že si spomenieme, ako sa nám v minulosti podarilo úspešne vyriešiť podobnú situáciu.
V bežnom živote sa to môže odohrať napríklad takto: Večer sa chystáme prečítať dieťaťu rozprávku, pretože je to náš obľúbený rituál. Zrazu sa pristihneme, ako ho neustále napomíname a naháňame. Uvedomíme si, že naša nervozita pramení z toho, že sme zabudli odoslať dôležitý mail. Urobíme si preto prestávku, vybavíme, čo potrebujeme, a potom si užijeme pekný večer.
Z toho vyplýva, že emócia je voči správaniu niečo ako palivo do motora v aute. Ak sa cítime v nepohode, budeme sa správať nepríjemne. Emócia priamo podmieňuje dynamiku správania.
Emočná regulácia je najväčšou rodičovskou výzvou. Zachovať pokoj v situáciách, keď vidíme, ako naše nazlostené dieťa hádže papuču po súrodencovi a triafa rovno sklenenú vitrínu... to si vyžaduje poriadnu dávku sebaovládania. Inštinkt nám káže, aby sme dieťaťu buď krikom alebo rukou hneď vysvetlili, že to sa nerobí. Lenže ak chceme mať istotu, že nabudúce bude konať rozumne, teda uvážlivo, tento prístup nám nepomôže. Pretože hasí požiar intenzívnych pocitov a nerieši iskru, ktorá ho zapálila.
V napätých situáciách je rodičovská odpoveď pre dieťa návodom, ako zvládnuť silné emócie. Keďže sa učí z toho, čo zažije na vlastnej koži, nemôžeme používať metódy, ktoré sú v medziľudskom kontakte neprijateľné. Jednoducho povedané, tak ako neubližujeme dospelému človeku, neubližujeme ani dieťaťu. Inak bude ubližovať svojim súrodencom a rovesníkom...

Podrobnosti

Väzba: pevná
Počet strán: 132
Rozmer: 167 x 235 mm
Hmotnosť: 532 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-969725-7-9
Rok vydania: November 2020
Vydavateľstvo: HMH, s.r.o.

O autorovi

Som rodičovská a výchovná poradkyňa, a už viac ako 10 rokov sa venujem rodičom, vychovávateľom a pedagógom. Vytváram priestor a príležitosti pre učenie, zdieľanie a praktický rozvoj postojov a zručností potrebných pre harmonický vzťah dospelého a dieťaťa.  Vychádzam z... viac o autorovi

Recenzia

„Autorka knižky Martina Vagačová je úspešná poradkyňa rodičov, vychádzajúca nielen z teoretického štúdia, ale predovšetkým z mnohoročných vlastných skúseností. Práve tie prestupujú celým textom vo forme príbehov a pomáhajú často bezradným rodičom riešiť zložité výchovné problémy. Za najväčšiu devízu knižky považujem autorkine základné presvedčenie, ktoré je totožné s presvedčením mojím, zdedeným po otcovi. Rodič môže úspešne riešiť problémy s deťmi iba vtedy, ak opustí predsudok o „hlúpom dieťati“ a bude rešpektovať jeho somatickú, citovú i sociálnu autonómiu.“

Prof. RNDr. Milan Hejný, CSc., matematik a pedagóg

 

„Výskumy z oblasti neuropsychológie ukazujú, že ak chceme naplno využiť schopnosti nášho mozgu učiť sa, byť zvedaví a tvoriví, potrebujeme zažívať bezpečie a prijatie. Všetci vieme, že vytváranie takéhoto prostredia nie je pre rodičov jednoduchou úlohou. Kniha Martiny Vagačovej ponúka praktické postupy, vďaka ktorým môžeme objavovať cestu k prijatiu a bezpečiu spolu s našimi deťmi.“

Mária Tiňová, ClinPsyD., klinická psychologička

 

"Kniha Martiny Vagačovej je užitočným sprievodcom pre súčasných rodičov. Rodičovstvo, často vnímané ako ťažký záväzok alebo povinnosť, autorka posúva do roviny dobrodružnej výzvy. Výchovu premieňa na sprevádzanie. Pomáha nám rodičom pozorovať dieťa spôsobom, vďaka ktorému objavíme jeho jedinečnosť, a učí nás, ako ju rozvíjať. Povzbudzuje nás, aby sme nadviazali vzájomné spojenie a obnovili ho, ak sa preruší vinou okolností. Kniha odpovedá na veľa pálčivých otázok a ponúka riešenia mnohých frustrujúcich situácií. Je praktická a novátorská.“

MUDr. Martina Paulinyiová, PhD., detská psychiatrička