Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Kto chce žiť, nech sa kýve

Ivan Štúr, Denisa Gura Doričová

Na sklade < 5 kusov

Kniha Kto chce žiť, nech sa kýve predstavuje názory psychológa Ivana Štúra na výchovu, život v rodine, vzťahy medzi mužmi a ženami i rodičmi a deťmi. Hovorí o konkrétnych prípadoch a skúsenostiach z viac než tridsaťročnej klinickej praxe, ale aj o zážitkoch z vlastného detstva a života. Rozpráva ako nezávislý odborník, ale aj ako syn výnimočných rodičov či otec troch synov. Vyjadruje sa stručne a riešenia, ktoré na väčšinu výchovných a vzťahových problémov nachádza, sú zvyčajne jednoduché. Stavia na rozhovore, humore a schopnosti poučiť sa z ťažkostí. Za základ dobrej výchovy nepovažuje potláčanie zlých vlastností, ale podporovanie tých dobrých. Ako odporca „čiarkovacej” psychológie založenej na testoch a dotazníkoch volí individuálny prístup ku každému osudu a podporuje aktívny postoj k životu.

Zľava 69,959,35
Kúpiť

O knihe

„Keď si sťažujem na vlastné deti, tak si vlastne sťažujem na to, ako som ich vychoval, ako som s nimi žil. Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť, dieťa sa pridá. Aj to je niečo prirodzené. Uvedomoval som si, že u detí som mal vždy väčší úspech, keď som bol prirodzený, ako keď som niečo predstieral,“ hovorí Ivan Štúr.

Úryvok z knihy

Ako sa postupom času menili výchovné postupy?

V tridsiatych rokoch, keď som sa narodil, sa presadzovala takzvaná hygienická výchova. Prísna výchova bez porozumenia. V zásade existujú tri potreby detí. Pozornosť, inak povedané láska. Keď nemám záujem o dieťa, dieťa to vycíti. A nemusím hovoriť: Mám ťa rád. Dieťa vycíti, že ho má niekto rád. Druhé je porozumenie. Chápať, že to nie je malý dospelý, ale že je to dieťa so svojím špecifickým pohľadom na svet a na seba. A potom ocenenie. Na stole v ambulancii som mal peknú Kantovu myšlienku: „Nemôžeš urobiť človeka lepším, než zvyškom toho dobra, ktoré v ňom je.“ Takže treba začať vždy od toho dobrého.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 124
Rozmer: 140 x 205 mm
Hmotnosť: 204 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-8159-134-1
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Premedia