Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Spojení navždy - Ako nestratiť deti v digitálnej dobe

Zuzana Gránska

Na sklade < 5 kusov

Stanú sa technológie apokalypsou rodiny? Mali by byť súčasťou školských tried? Čo hovoria psychológovia, neurológovia či výskumy na nový svet, v ktorom vyrastajú naše deti?

Zľava 1014,9013,41
Kúpiť

O knihe

Kniha SPOJENÍ NAVŽDY je o neustále silnejúcom pute medzi deťmi a technológiami. Mobily a tablety sa stali v priebehu pár rokov súčasťou detského sveta, no odborníci tvrdia, že práve ich bezhlavé používanie je príčinou mnohých problémov, ktoré deti majú a ešte donedávna v detskom svete neexistovali. Kniha upozorňuje na zlozvyky, ktoré ohrozujú naše vzťahy, brzdia rozvoj detí a oberajú ich o dôležité momenty zdravého dospievania. Vychádza pritom z výskumov a rozhovorov s expertmi. Zároveň vysvetľuje, že technológie majú potenciál robiť náš život lepším, len ich musíme začať využívať správne. Prináša tipy, ako si nastaviť v rodinách a školách nové pravidlá fungovania s obrazovkami a ako začať využívať technológie múdro. Kniha ponúka návod, ako vychovať empatické, hodnotovo zamerané deti a nestratiť ich navždy v digitálnej dobe.

Úryvok z knihy

Riziká trávenia nadmerného času na sociálnych sieťach

1. Podporujú materializmus

Je v poriadku nevlastniť všetko. Ťažko tomu ale veria dospievajúce deti, keď denne vidia, že ľudia na druhej strane obrazovky majú všetko, na čo si pomyslia. Výlety na Maldivy, gurmánske návštevy špičkových reštaurácií, luxusné hotely, autá, kabelky či topánky. Anglická youtuberka Zoella v jednom zo svojich videí za 22 minút stihne predstaviť tínedžerkám 26 produktov v hodnote takmer 800 liber. Keď toto deti dennodenne sledujú, je ťažké myslieť si, že to nepotrebujú. Chcú žiť rovnako a mať to, čo oni.

Nadmerný konzum sa stal súčasťou youtubovej kultúry a čoraz častejšie sa hovorí o tom, že tento obsah negatívne pôsobí na deti. Tim Kasser je profesorom psychológie a členom Kampane detstvo bez komercie. Posledných 25 rokov sa zaoberá tým, čo sa stane, ak sa ľudia orientujú na materiálne hodnoty – myšlienku, že peniaze a majetok sú v živote najdôležitejšie. Hovorí, že existujú stovky štúdií, ktoré dokazujú, že materializmus má negatívny vplyv na pohodu ľudí. Čo sa teda môže stať, ak deti denne sledujú youtuberov, ktorí propagujú neustále nejaké produkty? Ak po nich budú túžiť, no nebudú si ich môcť dovoliť? Môžu sa stať menej šťastné, depresívnejšie, úzkostlivejšie a mať nižšie sebavedomie i pocit spokojnosti. Kasser hovorí, že materialistické hodnoty vytláčajú prosociálne hodnoty, ako napríklad empatia a niektoré štúdie tiež ukázali, že materialistické deti majú horší akademický výkon.

2. Ohrozujú mentálne zdravie detí

Nie všetko, po čom deti túžia, ich robí šťastnými. Viaceré výskumy ukazujú, že hoci deti tvrdia, že sociálne siete im pomáhajú necítiť sa osamelo, prípadne cítiť sa lepšie, na celkovej duševnej pohode im v skutočnosti nepridávajú.

Dlhodobá britská štúdia zistila, že za všetkými virtuálnymi smajlíkmi a usmiatymi selfies dospievajúcich detí na sociálnych sieťach nie je všetko dokonalé. Pod drobnohľad si zobrala dopad sociálnych médií na pocit spokojnosti u desať- až pätnásťročných detí. Zistila, že čím viac času deti trávia na sociálnych sieťach, tým menej sa cítia šťastné. Výskum realizoval tím odborníkov z Univerzity of Sheffield a dokázal, že čím viac času deti četovali na Facebooku, Instagrame alebo WhatsAppe, tým sa cítili menej spokojné so svojou prácou v škole, so školou, do ktorej chodia, svojím výzorom, rodinou a celkovo s ich životom. Výnimkou boli len priateľstvá detí. Tých sa to negatívne nedotklo.

Vplyvom sociálnych sietí na mentálne zdravie mladých ľudí sa zaoberal aj výskum Royal Society for Public Health vo Veľkej Británii pod názvom #StatusOfMind. Zúčastnilo sa ho 1 500 mladých ľudí vo veku 14 až 24 rokov. Vo výskume sa ich pýtali na najpoužívanejšie sociálne médiá – Facebook, Snapchat, Twitter, Youtube a Instagram. Ukázalo sa, že až štyri zo skúmaných sociálnych sietí prispievajú u detí k úzkosti a depresii. To, že vidia, ako si známi i neznámi ľudia stále užívajú život a cestujú, majú najnovšie veci, luxusné autá, domy, to všetko ich privádza do stavu, že niečo v ich živote nie je v poriadku a o niečo prichádzajú.

Podrobnosti

Väzba: tvrdá
Počet strán: 272
Rozmer: 155 x 216 cm
Hmotnosť: 565 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-973497-1-4
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Eduworld, s.r.o.